"7 ضرر و 7 مزیت محصولات تراریخته "عقاید موافقان و مخالفان محصولات تراریخته | سروبان
خیار های اسلایس شده در لیوان آب سروبان
خواص و فواید خیار
فوریه 12, 2020
گل محمدی
خواص دارویی گل محمدی
فوریه 14, 2020

در جواب به سوال محصولات تراریخته چیست میتوان گفت محصولات تراریخته(Transgenic) به محصولاتی که با افزودن ژن های یک نژاد موجودات به نژاد دیگری از موجودات با به کار بردن تکنیک های مهندسی ژنتیک به منظور اضافه کردن یک خصلت ژنتیکی موثر از یک نژاد موجودی به موجود دیگر است.

ساده تر برای جواب به این سوال محصولات تراریخته چیست بخواهم توضیح بدهم باید یک مثال بزنم: یک گونه گیاهی که در مناطقی چون کویر می روید درگذشت صد ها قرن یک یا چند ژن را برای مقاومت در برابر خشکسالی گسترش داده شده.در عصر حاضر می شود این ژن را با ژن گیاه دیگر قاطی کرد تا گیاهان مقاوم در برابر خشکسالی را نیز توسعه داد.

البته این کار به سادگی انجام نمی شود و محدود به گیاهان نیز نیست. به عنوان مثال می توان یک ژن را از یک گونه متفرقه مثل باکتری یا یک حیوان با یک گونه دیگر مثل گیاه ادغام کرد. پس میتوان نتیجه گرفت که محصولات تراریخته به جانداری می گویند که حاصل یک سری فرآیند های دستکاری شده ژنتیکی است.

مضرات محصولات تراریخته چیست؟

محصولات تراریخته مضرات متعددی دارد چه برای بدن انسان چه برای محیط زیست و… که جداگانه در پایین این مضرات را توضیح خواهیم داد.

محصولات تراریخته باعث بوجود آمدن واکنش آلرژیک در بدن ما میشود

دستکاری ژنتیکی درون محصولات تراریخته باعث بوجود آمدن پروتئین‌هایی درون گیاهان یا جانوران جدید می‌شود که امکان دارد برای بدن ما به عنوان عامل بیگانه شناخته شده و باعث بوجود آمدن واکنش آلرژیک است.

محصولات تراریخته برای محیط زیست نامناسب است

جسد این موجودات برای محیط زیست خوب نیست و تا مدت زیادی به طور مخفی در طبیعت می ماند.

محصولات تراریخته باعث کم شدن تنوع زیستی میشوند

تغییرهای ژنتیکی موجب آسیب به برخی ارگانیسم‌ها مثل آفات و حشرات در اکوسیستم طبیعی خواهد شد و از تنوع زیستی آن‌ها کم خواهد کرد.

محصولات تراریخته باعث کم شدن کاربرد آنتی بیوتیک‌ها خواهد شد

چون تغییرات ژنتیکی، این محصولات به ویروس‌ها و باکتری‌ها مقاوم می‌شوند خاصیت آنتی بیوتیکی خود را در بدن اعمال کرده و از کاربرد آنتی بیوتیک‌های دارویی میکاهند.

طعم متفاوت محصولات تراریخته

محصولات تراریخته طعم متفاوتی از محصولات طبیعی دارند چون تغییر در ساختار این محصول ها میدهند، طعم آنها عوض می شود.

محصولات تراریخته از نظر تغذیه برای انسان مناسب نیست

محصولات تراریخته باعث ایجاد بیماری‌های جدید در انسان می‌شوند و در بسیاری از گونه‌های حیوانات مانند موش‌ها و پروانه‌ها حتی موجب مرگ هم شده اند.

محصولات تراریخته،صلاح بیولوژیک

خیلی از کشورها از محصولات تراریخته به عنوان صلاح بیولوژیک بر علیه دشمنان خود استفاده می‌کنند پس برای حفظ سلامتی خود هم که شده از مصرف این محصولات خودداری کرده و مراقب محصولاتی که خریداری و مصرف میکنید باشید.

فواید محصولات تراریخته

البته گفتنی است که محصولات تراریخته فوایدی هم دارند که در ادامه به آنها اشاره خواهیم نمود محصولات تراریخته محصولات قوی تری نسبت به محصولات سالم هستند و در برابر بیماری‌ها مقاوم اند.

به این دلیل که محصولات تراریخته کم نیاز به سمپاشی از راه مواد شیمیایی دارند پس از محیط در برابر سمپاشی و آفت‌کش‌ها محافظت میکنند.با تغییراتی که در ساختار ژنتیکی این محصولات انجام میدهند، بدون اینکه نیاز به ماده اضافه‌ای باشد محصولات مدت زمان طولانی تری بدون از دست دادن کیفیت خواهند ماند.

با بالا رفتن سرانه جمعیت جهان،نیاز به از بین بردن جنگل‌ها افزایش یافته اما اگر غذای کافی برای افراد کره ی زمین فراهم شود نیازی به از بین بردن جنگل نیست.در صورت دستکاری ژنتیکی گیاهان آن‌ها می‌توانند دی اکسید کربن بسیاری مصرف کنند و اکسیژن زیادتری را تولید کرده و به اتمسفر برسانند که پدیده گلخانه‌ای را کاهش می‌دهد و باعث کاهش گرم شدن زمین می‌شود.

اگر تولید محصولات تراریخته بالا برود قیمت آن‌ها پایین میاید. وبا دستکاری ژنتیکی محصولات تراریخته به دست می‌آید که می‌توانند در هر محیطی رشد کنند. به طور مثال کشت گوجه در زمین های نمکی.محصولات تراریخته چون مقاومت بالایی در برابر حشرات دارند دیگر نیازی به حشره کش‌ها نیست.

کدام کشور ها از محصولات تراریخته استفاده می کنند؟

الان آمریکا با هفتاد و سه میلیون سطح کشت، رتبه اول محصولات تراریخته را در جهان به خود اختصاص داده است. بعد از آمریکا کشور برزیل با چهل ونه میلیون هکتار، کشور آرژانتین با بیست و چهار میلیون هکتار، کشور کانادا با دوازده میلیون هکتار و کشور هند با یازده میلیون هکتار جزو پنج کشور تولید محصولات تراریخته دنیا هستند که بیش از نود یک درصد محصولات تراریخته دنیا در این کشور ها کشت می شود.

نظر موافقان و مخالفان محصولات تراریخته به شرح زیر است

کسانی که موافق محصولات تراریخته هستند براین باورند که سمومی که برای این محصولات استفاده می شود به تدریج در خاک تجزیه می شود و به موادی مانند دی اکسید کربن و فسفر تبدیل می شوند. مخالفان این محصولات بر این عقیده اند که این سموم باعث آلودگی آب و خاک میشود و برعکس آنچه می گویند تجزیه نخواهند شد. موافقان می گویند انتقال ژن از یک جاندار به جاندار دیگر در گذر تاریخ در طبیعت اتفاق افتاده و باعث تنوع گونه های زیستی و تکامل آن ها شده. مخالفان می گویند نباید شرکت های بزرگ به قصد کسب سود نظم طبیعت را برهم بزنند.

آیا خوردن محصولات تراریخته برای انسان ضرر دارد؟

تا الان که شاهدی مبنی بر اثبات آسیب جدی به انسان در دسترس نیست. این بزرگترین دلیل موافقان میباشد. اما مخالفان میگویند این دلیل کافی نیست.مخالفان براین باورند با توجه به اینکه حدود بیست سال است این محصولات در سطح وسیع با رابط کاربری تجاری کشت می شوند،تحقیقات آنقدر طولانی نبوده که از اثر این محصولات در طولانی مدت بر سلامت انسان روشن باشد. تعدادی از متخصصان این نگرانی را مطرح کرده‌اند که این محصولات امکان دارد آلرژی و بیماری‌های سیستم ایمنی درست کند.

آیا در محصولات تراریخته هم از سم کشاورزی استفاده میکنند؟

جواب منفی است محصول تراریخته به یک یا چند نوع آفت مقاوم است ولی به بقیه آفات خیر. به علاوه مقاومت به محصول تراریخته هم دیده شده که در این موارد باید از سم استفاده کرد. در برخی موارد این محصولات باعث کاهش نیاز به سم شده‌اند اما در کل دنیا مصرف سموم کشاورزی رو به بالا رفتن است که برای فعالان محیط زیست معضل عظیمی است.

نویسنده: حسین احمدی

دانلود اپلیکیشن