محصولات غذایی گلخانه ای سروبان
8 محصول گلخانه ای سود آور
ژانویه 15, 2020
تخم خاویار طلایی سروبان
خاویار طلایی
ژانویه 15, 2020

جالب که این نکته را بگوییم که هرچند گلخانه یک سازه ی مدرن جلوه میکند ولی محصولات گلخانه ای صد ها سال پیش تقریبا از عصر روم باستان پدیدار شده بوده اند که بشر محصولات خود را در آن ها میکاشتند.

در کل این سال ها گلخانه های در حال تکامل ، کلا تغییراتی داشته اند تا به ظاهر حال خود درآمده اند اما باز با این حال گلخانه ها همینطور کارکرد اساسی خود را حفظ کرده اند ، کار اساسی گلخانه ها بوجود آوردن محیطی برای رشد و نمو محصولات گاهی با بالا رفتن طول عمر و کیفیت محصولات ، گلخانه ها بدون در نظر گرفتن قدرت طبیعت برای محصولات خود فضای مطلوبی را به وجود می آورند.

ویژگی های گلخانه ها

محصولات تابش گرمای نور خورشید را حتی در سردترین حالت فصل زمستان به خوبی جذب می کنند و در خود ذخیره میکنند.گلخانه ها همینطور از محصولات در برابر اتفاقات طبیعی همچون باد و برف و یخ زدن به خوبی محافظت می کند.

طرز کار گلخانه

این سازه در گذشت زمان تکامل پیدا کرده و راهی را یافته تا انسان را از شیوه پرورش در گلخانه به محصولات خود کنترل کامل داشته باشد ، در گلخانه ها گاز کربن دی اکسید و نور و رطوبت و دما از عامل های اصلی تولید هستند که با کنترل آنها و دیگر عامل های تاثیر گذار در رشد گیاهان ممکن خواهد بود تا محصول های کشاورزی صیفی جات و حتی محصولات متنوع را با کیفیت خوبی کشت نمود و همچنین از محصولات در برابر خسارات ناشی از عامل های طبیعی مثل سرما یا گرما یا باران و … محافظت کرد.

چگونه با کشت در گلخانه کسب درآمد کنیم؟

کشاورزی و باغبانی از آن دسته شغل‌هایی هستند که به خاطر سختی‌ کار آن کمتر کسانی به آن رغبت نشان می دهند و شاید از نظر خیلی از افراد سود کافی نداشته باشد اما جالب است متذکر شوم اگر روش درست این کارا را بلد باشید و اجرا کنید می‌توانید از این کسب و کار پول خوبی در بیاورید کشاورزی گلخانه‌ ها یکی از روش‌های کشاورزی است که اگر حرفه‌ای عمل کنید اتفاقا درآمد بسیار خوبی هم می توانید برای شما داشته باشد.

علاقه زیاد کشاورزان به گلخانه ها از چیست؟

شرایط پرورش محصولات گلخانه‌ای بسیار خوب و مطلوب است کشت میوه‌های غیر فصلی باعث سود آوری بیشتر برای کشاورزان شده و برداشت بیشتر یعنی سود بیشتر و این باعث می‌شود تا کشاورزان بیشتر به این نوع کشت روی آورند.

انواع گلخانه از لحاظ کاشت

گلخانه‌ ها نوع های متفاوتی دارند که هر یک از آن‌ها متناسب کاشت نوعی محصولات میباشد و هزینه هر کدام هم متفاوت است.

گلخانه های تولید محصولات غذایی

گلخانه های تولیدی سبزیجات و صیفی جات شامل محصولاتی مثل: خیار، گوجه فرنگی ، توت فرنگی ، فلفل، بادمجان ، طالبی ، تره ، ریحان ، شاهی و…هستند. گلخانه های سالنی مناسب کاشت انواع قارچ دکمه ای و قارچ صدفی هستند.

محصولات زینتی گلخانه ای

گلخانه های کاشت گیاهان زینتی برای تولید انواع گلهای شاخه بریده رُز ، ژربرا، گلایل ، داوودی و گلهای آپارتمانی مناسب است.

انواع مختلف گلخانه ها از لحاظ ساخت:

از لحاظ نوع ساخت گلخانه ها در دو دسته چوبی و فلزی قرار دارند.

گلخانه های چوبی

اسکلت اصلی این گلخانه ها از چوب با روکش پلاستیک است ارتفاع در گلخانه های چوبی دو تا سه متر و سیستم گرمایشی و تهویه مناسبی را دارا نیستند و به علت کوتاه بودن سقف مناسب تولید محصولاتی مثل خیار و گوجه فرنگی نیست.

امتیاز این گلخانه ها ارزان قیمت بودن برای احداث هر واحد گلخانه ها می باشد ولی به خاطر نامناسب بودن محیط داخلی برای تولید گیاهان عمدتا میزان تولید آن در مقایسه با گلخانه های فلزی بسیار کمتر میباشد به این خاطر این گلخانه ها زیاد جا نیفتاده اند و گلخانه های چوبی که قبلاً ساخته شده کم کم به گلخانه های فلزی تغییر کاربری میدهند.

گلخانه های فلزی

بدنه این گلخانه ها از فلز است که معمولاً مجهز به پلاستیک یووی دار ضد پرتو ماوراء بنفش و سیستم گرمایشی و تهویه مناسب است ارتفاع این نوع گلخانه ها از کف تا سقف بیشتر از پنج و چهار دهم متر است و به خاطر شرایط خوب و مطلوب رشد گیاه در گلخانه فلزی عملکردش نسبت به گلخانه های چوبی افزایش داشته.

متصل شدن قطعات در گلخانه های فلزی با پرتابل پیچ و مهره ای و یا استفاده از جوش است هزینه گلخانه های پرتابل نسبت به سیستم جوشی پانزده الی بیست درصد افزایش پیدا میکند ولی متصل کردن گلخانه سریعتر و آسانتر است و هر موقع که نیاز داشته باشید می توانید مکان آن را تغییر دهید.

از معايب کاشت محصولات در گلخانه ها

هزينه اوليه آن زیاد بوده و قسمت پر خرج آن راه اندازی گلخانه می باشد كه البته در صورت حاصل شدن سود محصول توليد شده اين هزينه زیاد را در سه سال برمیگرداند.

نياز به مراقبت شبانه روزی دارد. برعکس کاشت در زمین کشاورزی در كاشت گلخانه اي حتي لحظه اي بی توجهی قطعا خسارت زیادی وارد می کند مثلا کاهش دما در گلخانه در يك شب سرد زمستاني مي تواند سبب نابودي كامل محصولات گلخانه ای شود.

مزایای کاشت محصولات در گلخانه ها

تولید در تمام فصول سال با آبیاری پایین و قابلیت کنترل، امکان مقاوم کردن محصولات گلخانه ای حاصل از کشت ، تولید اقتصادی ، قابلیت کنترل موثر آفات و بیماری ها و افزایش تولید محصول و تولید میوه ها و سبزی های خارج از فصل و با صرفه از مزایای گلخانه ها است.

امکان کاربرد سموم و کودها و آفات کش ها به طور کنترل شده ، امکان کاشت بدون خاک محصول کشت شده ده تا دوازده برابر بیشتر از محصول کشت شده در فضای آزاد است که این میزان به نوع گلخانه و نوع محصولات و امکانات کنترلی گلخانه وابسته است.

افزايش توليد تا ده برابر هواي آزاد می باشد به اين معني كه بطور مثال توليد بیست كيلو گرم خيار در یک متر مربع در گلخانه به جاي توليد دو كيلوگرم در يك متر مربع در هواي آزاد میباشد.

ايجاد فرصت هاي شغلي براي جوان ها و كشاورزان و استفاده از اوقات فراغت آنان در فصل هاي پاييز و زمستان یکی دیگر ازین مزایا است. توليد بيش از يك محصول در سال یکی دیگر از این مزایاست که باعث سود دهی بیشتر میشود. افزايش كيفيت محصول برداشت شده كه با بررسی دقيق آفت ها و بيماري ها با روش هاي بررسي بيولوژيكي و كاهش مصرف سموم كه باعث افزايش كيفيت محصولات و افزايش صادرات و حفظ محيط زيست می شود.

گلخانه از اختراعات خوب بشریت

صرفه جويي در مصرف آب با روش آبیاری قطره ای و توليد محصول در تمام فصل هاي سال با امكان كنترل عوامل محيط و تنظيم شرايطي كه گياه نياز دارد ،عدم وابستگي توليد به شرايط محيطي و بازاريابي مناسب و تنظيم برنامه تولید طبق نياز بازار ، استفاده از زمین های غير قابل كشت توسط سيستم هيدروپونيك مانند گلخانه هاي كاشت سبزي در جزيره كيش باعث شده که این سازه از اختراعات خوب بشریت باشد.

نکاتی که قبل از مصرف محصولات گلخانه ای باید به آن توجه کنید

باید دقت کنید که از میوه‌های نور آفتاب‌دیده میل کنید و از خوردن میوه‌های گلخانه‌ای که اصلا نور آفتاب به خود ندیده‌اند تا می توانید بپرهیزید چون این محصولات از نظر املاح و الکترولیت ها دارای فقرهستند و می‌توانند سبب کمبود ویتامین دی و الکترولیتها در بدن شوند. موز، قارچ ،خیار از جمله این موارد هستند.

تغییر شکل و مزه و بو در محصولات گلخانه‌ای

دریافت کم نور خورشید و استفاده زیاد از کود باعث تغییر مزه و شکل این محصولات می‌شود اما در میزان سلامت و غنی بودن آن تاثیری نمی گذارد.

تفاوت محصولات گلخانه ای با محصولات معمولی

ارزش غذایی محصولات گلخانه‌ای با محصولات معمولی (کاشته شده در زمین کشاورزی) تفاوت زیادی ندارد محصولات گلخانه‌ ای مثل دیگر محصولات کشاورزی حاوی مواد غنی از کربوهیدرات و ویتامین‌ها و سایر املاح هستند و تقریبا اختلاف ارزش غذایی محصولات گلخانه ای با این محصولات حدود ده درصد میباشد.

نویسنده: حسین احمدی

سروبان بهترین و تخصصی ترین بستر برای خرید و فروش محصولات کشاورزی