ادوات کشاورزی سروبان
ادوات کشاورزی
فوریه 17, 2020
دو عدد شاخه گل محمدی مخصوص گلاب
خواص گل محمدی : خاصیت های شگفت‌‌‌‌انگیز این گل خوش‌‌‌عطر و خوش‌‌‌‌رنگ
فوریه 23, 2020

روش های تولید محصولات گلخانه ای ارگانیک مورد توجه بسیاری از تولیدکنندگان محصولات کشاورزی به ویژه اپراتورهای گلخانه ای قرار گرفته است. برخی گلخانه ها در جست وجوی اخذ "استانداردهای ارگانیک" به همان شیوه دیگر محصولات خوراکی و دامی هستند. هنگام استفاده از روش های ارگانیک برای تولید محصولات گلخانه ای، بستر کشت، کودهای مورد استفاده و تکنیک های مدیریت آفات ممکن است با تولید در گلخانه های معمولی متفاوت باشد.

منظور از ارگانیک و محصولات ارگانیک چیست؟


مواد غذایی و گیاهان ارگانیک که محصولات زیستی نیز گفته می شود، به آن دسته از محصولات کشاورزی اشاره دارد که به صورت معمولی و بدون استفاده بیش از حد از حشره کش ها، کودهای شیمیایی و فاضلاب و … تولید شده باشند. و در عوض از مواد طبیعی مثل کمپوست های گیاهی و کودهای حیوانی برای افزایش محتوای هوموس خاک و همچنین از دشمنان طبیعی برای مبارزه با آفات استفاده کنند در ضمن این را نیز باید یادآور شد که خاکی که این محصولات پرورش می یابند به مدت چند سال نباید هیچ گونه افزودنی شیمیایی وجود داشته باشد.

محصولات تراریخته را مطالعه کنید.

فواید کشاورزی ارگانیک و محصولات ارگانیک چیست؟


محصول ارگانیک بدون دخالت هرگونه ماده ی شیمیایی و روش های مصنوعی تولید می شوند. گیاهان تولید شده با روش ارگانیک سالم تر هستند و دارای طعم بهتری برای مصرف کنندگان هستند. و مهم تر از همه اینکه این محصولات خطر ابتلا به بیماری ها به ویژه سرطان ها را کم می کنند، محیط زیست و خاک را سالم نگه می دارند و به حفظ سلامت جامعه و نسل های آینده کمک می کند.

استانداردهای ارگانیک


استانداردهای ارگانیک قوانین و ضوابطی هستند که هر کشوری برای خود در نظر میگیرد که با توجه به این قوانین، محصولاتی که برچسب ارگانیک دارند حتما باید آن قوانین را رعایت کرده باشند حال چه این محصول در داخل آن کشور تولید شده باشد و یا از کشور دیگری وارد شده باشد. استانداردها بسته به منطقه ای و فرامنطقه ای بودن، متفاوت هستند و محصولات ارگانیک صادراتی حتما باید دارای گواهی استاندارد ارگانیک کشور مقصد را دارا باشد. تولیدات ارگانیک گواهی شده، باید تمام مراحل تولید، بسته بندی و فرآوری را زیر نظر اعضای گواهی دهنده طی کرده باشند.

استاندارد ارگانیک ایران تحت عنوان استاندارد استاندارد ملی ارگانیک ایران (ISIRI-11000) است و از استانداردهای فرامنطقه ای می توان به استاندارد ارگانیک اتحادیه اروپا (EU)، استاندارد ملی ارگانیک آمریکا (NOP) و استاندارد کشاورزی ارگانیک ژاپن (JAS) اشاره کرد.

فواید گلخانه ها برای تولید ارگانیک


پیشنهاد میکنم این مقاله را هم مطالعه کنید: معرفی انواع گلخانه

در تولید ارگانیک تولیدکنندگان حتما باید کنترل کامل بر محصولات خود داشته باشند. بنابراین گلخانه محیطی بسیار مناسب برای مدیریت بهتر تولید ارگانیک فراهم می کند و ردیابی کنترل های اعمال شده را تسهیل می کند.

گلخانه ها به تولیدکنندگان این فرصت را می دهند تا محیط رشد مورد نیاز گیاهان را خودشان ایجاد كنند و بدین ترتیب می توانند همه جوانب تولید را مدیریت کنند. همچنین با استفاده از گلخانه ها میتوان از محصولات کشاورزی در برابر آفات و بیماری ها، شرایط نامساعد آب و هوایی و آلودگی در فضای باز مانند انتشار آفت کش ها محافظت کرد.

سیستم تصفیه آب


سیستم تولید ارگانیک بر اساس احترام به محیط زیست طراحی شده و هدف آن هم سطح شدن با سیستم های طبیعی است. اول و مهمتر از همه اینکه، این سیستم برای تامین مواد غذایی مورد نیاز پرورش محصولات کشاورزی، به مواد آلی و مواد معدنی طبیعی متکی است. در گلخانه به راحتی امکان نصب سیستم های آبیاری کارآمد و موثر وجود دارد که این سیستم ها هم قابلیت تأمین مواد مغذی و هم توانایی بازیافت آب را دارند و در عین حال امکان مدیریت بهتر آبیاری را فراهم می کنند. این سیستم ها هم دارای لوله های باریک برای آبیاری قطره ای است و هر آب اضافی که توسط گیاه جذب نمی شود توسط یک لوله جمع آوری کننده برداشته شده و برای استفاده مجدد تصفیه می شود و کلیه مدیریت آب به صورت خودکار صورت می گیرد. همچنین گلخانه یک سرپناهی برای تجهیزات تصفیه ای محسوب می شود تا در اثر عوامل بیرونی دچار فرسایش نشوند.

محافظت در برابر عناصر خارجی


تولیدکنندگان محصولات ارگانیک به هیچ عنوان نباید از سموم شیمیایی دفع آفات استفاده کنند، چون این مواد سبب ایجاد اختلال در روند تولید ارگانیک می شود. بنابراین محصولات کشاورزی در گلخانه محافظت بیشتری در برابر عناصر خارجی مانند آلودگی، بیماری ها و آفات می شوند و به تولید کننده این امکان را می دهد که از سموم دفع آفات کمی استفاده کند.

مدیریت آفات در گلخانه ها طی چند سال گذشته به طرز چشمگیری تغییر کرده است. در حال حاضر کشاورزان از دشمنان طبیعی خریداری شده از تامین کنندگان تجاری برای مدیریت بسیاری از آفات در گلخانه ها استفاده می کنند. همچنین کودهای تجاری زیادی برای کشاورزی ارگانیک وجود دارد که تولید ارگانیک در گلخانه را به گزینه ای مناسب تبدیل می کند.

تولید محصولات زیر زمینی خارج از زمین


برخی از خاک ها به اندازه کافی غنی و سالم نیستند که با قوانین تولید ارگانیک مطابقت داشته باشد و باعث می شود از تولید محصولات ریشه ای و غده ای ارگانیک در این خاک ها اجتناب شود. بسترهای کشت خارج از خاک که در گلخانه ها تعبیه می شود، سازگاری با چنین شرایطی را آسان می کنند و به تولیدکنندگان این امکان را می دهند که ضمن رعایت استانداردهای تولید ارگانیک، گیاهان سالم و پرباری را پرورش دهند.

تجهیزات گلخانه ای


گلخانه ها این اطمینان را به ما میدهند که تولید بیشتر و همچنین تداوم تولید در کل سال وجود دارد چون در گلخانه ها امکان تامین شرایط مناسب برای پرورش گیاهان وجود دارد. در گلخانه ها سیستم هایی مانند سیستم غنی سازی CO2، سیستم های تقویت کننده روشنایی و سیستم گرمایشی و سرمایشی که برای افزایش تولید سالانه نصب می شوند، باعث بهبود کیفیت محصول و افزایش بهره وری خواهد شد.

بنابراین در حالت کلی کشاورزی ارگانیک نیاز به رعایت چارچوب دقیق فرآیند تولید، استانداردها و اعتبارنامه ها دارد. گلخانه ها یک راه حل عالی برای تولید کنندگان ارگانیک هستند و به آنها امکان کنترل کامل آب و هوا، آبیاری، کودهای آلی و مدیریت تجهیزات را می دهد تا تولیدی پایدار و با کیفیت بالا داشته باشند.

نوسنده: خانم سمیرا صمدزاده

دانلود اپلیکیشن